AKTUELNO 19:00

Kako doping uništava karijere – najpoznatiji slučajevi koji su potresli svet

Kako doping uništava karijere – najpoznatiji slučajevi koji su potresli svet
Shutterstock/Blaszko/Tanjug/AP/Fredrik Varfjell/Peter Dejong/ Rick Wilking/Michael Probst

Mnoge od ovih priča ste zaboravili, a za mnoge niste ni znali!

Sport je mnogo više od takmičenja, sport je način života. On je izraz ljudske volje, želje, truda, posvećenosti i borbe za ostvarenje ličnih, ali i kolektivnih ciljeva. Kroz uključivanje u sport deca stiču vrednosti koje ih prate kako u sportu tako i u običnom životu. Sport nas uči da su poštenje i fer plej način života, uči nas da budemo bolji, da budemo odgovorni, da učimo i da radimo na sebi, uči nas da se radujemo i da tu radost podelimo sa drugima. Kroz timski rad u sportu razvijamo zajedništvo i solidarnost, učimo da poštujemo pravila i zakone, naučimo da cenimo sebe i druge i da hrabro koračamo kroz život. 

Doping kao jedna od negativnih pojava u sportu narušava sve te vrednosti. Doping je u suprotnosti sa sportskim duhom.

SLOM KARIJERE U JEDNOM TESTU 

Kada sportista posegne za zabranjenim doping sredstvima ili metodama, on u isto vreme gubi svoj lični integritet. U svetu u kojem se traže i primenjuju prečice, lični integritet postaje hrabrost da koračaš stazom poštenja. Korišćenje dopinga pretvara sport u prevaru, a uspeh postignut na taj način je obična laž. U svetu sporta, gde je pritisak ogroman, a očekivanja visoka, integritet sportiste je suštinski njegova najveća vrednost. 

Posledice korišćenja dopinga su višestruke. Pre svega doping štetno utiče na zdravlje sportista. A korišćenje dopinga, nije tajna. To je javno dostupna informacija. Kada ste doping pozitivni, informacija o tome se objavljuje na sajtu antidoping agencije, a pored vašeg imena i prezimena, stoji vrsta povrede antidoping pravila, kao i dužinu trajanja sankcije. Imajući u vidu da je maksimalna kazna za povredu antidoping pravila 4 i više godina onda doping pozitivni rezultat može značiti i kraj karijere za tog sportistu. Sportista se suočava sa poništenjem i gubitkom svih rezultata, medalja i novčanih sredstava. Gubitak prijatelja, osećaj krivice i stida su nešto što prati sportistu tokom procesuiranja njegovog doping pozitivnog rezultata.

Poverenje opšte javnosti u postignute rezultate sportista biva poljuljano. Mladi sportisti se suočavaju sa tim da njihovi idoli i do tada pravi uzori, postaju pogrešni. Neminovno,  razočarenja su velika na svim stranama. 

IDOLI NA POGREŠNOM PUTU

Jedna od prvih i najpoznatijih doping afera je Festina skandal koji je otkrio koliko je zaista doping prisutan u profesionalnom biciklizmu. Afera je otkrivena tokom Tour de France 1998. godine tako što je vozač tima Festina uhvaćen na belgijsko francuskoj granici sa velikom količinom zabranjenih doping supstanci. Sprovedena je istraga koja je otkrila da to nije bio izolovan slučaj nego deo sistemskog dopingovanja u okviru ovog ali i drugih timova. Tokom istrage 9 sportista je priznalo korišćenje dopinga i bili su kažnjeni zabranom učešča u sportu. Ovaj slučaj bio je prekretnica za borbu protiv dopinga u biciklizmu i jedan od razloga za osnivanje Svetske antidoping agencije.

KAKO JE BALCO LABORATORIJA VARALA CEO SVET

Sledeći takođe poznat i veliki doping skandal je Balco afera koja se desila u Sjedinjenim američkim državama početkom 2000-ih. Balco afera je nastala zahvaljujući osnivaču Balco laboratorije Viktoru Konteu koji je razvio novi steroid pod nazivom THG, a sve pod firmom laboratorije za razvoj suplemenata. U tom periodu nije postojao metod za otkrivanje ovog steroida i to je bilo korišćeno kao mogućnost za dopingovanje. Jedna od njih, Merion Džons, osvajačica 5 medalja sa Olimpijskih igara u Sidneju 2000. je prvo godinama negirala da je koristila doping supstance ali je onda 2007. godine priznala da je lagala pod zakletvom. Sve osvojene medalje su joj oduzete, Tim Montgomeri je bio muž Merion Džons ali i sprinter koji je takođe zbog korišćenja dopinga bio suspendovan i poništeni su mu svi rezultati. Učesnici ove afere bili su i Dvejn Čejmbers britanski sprinter koji je takođe koristio THG i Beri Bonds bejzbol igrač. Otkrivanje Balco afere je je jedan od ključnih momenata za razvoj borbe protiv dopinga u sportu koji je pokazao neohodnost multidisciplinarne saradnje na otkrivanju povreda antidoping pravila.

DOPING AFERA U SOČIJU 

Ono što je obeležilo poslednjih 10 godina u svetu sporta jeste ruski slučaj državno sponzorisanog dopinga. Ceo slučaj je otkriven nakon Olimpijskih igara u Sočiju zahvaljujući istrazi Svetske antidoping agencije i sportistima uzbunjivačima koji su progovorili o sistemskom dopingovanju u sportu u Rusiji. Dokazano je manipulisanje uzorcima i prikrivanje doping pozitivnih rezultat ruskih sportista u Moskovskoj antidoping laboratoriji. Mnogo uzoraka ruskih sportista je retestirano i dokazano je prisustvo zabranjenih doping supstanci. Mnogim sportistima su oduzete osvojene medalje na velikim takmičenjima i kažnjeni su zabranom učešća u sportu.

NAJVEĆI DOPING SKANDALI MODERNOG DOBA

Što se tiče pojedinačnih slučajeva možemo pomenuti kanadskog sprintera Bena Džonsona koji je pobedio u velikoj trci na 100 metara na Olimpijskim igrama u Seulu 1988. gde je oborio svetski rekord. Bio testiran i pozitivan na stanozolol. Ovo je takođe jedan od važnih slučajeva u istoriji borbe protiv dopinga u sportu koji je ukazao na to da ovom pitanju treba mnogo ozbiljnije pristupiti. Inače, Ben Džonson je u svojoj karijeri bio još dva puta doping pozitivan i na kraju dobio doživotnu zabranu učešća u sportu.

Lens Armstrong je od heroja koji je pobedio karcinom testisa, došao do toga da je postao simbol sportiste koji je koristio doping. On nikada nije bio doping pozitivan na testiranju ali je optužen za zloupotrebu različitih doping supstanci zahvaljujući svedočenju članova US postal tima sa kojima je vozio. Pod pritiskom javnosti i optužbi kojima je bio izložen on je u intervju kod Opre Vinfri priznao zloupotrebu dopinga tokom svih sedam osvojenih titula na Tur de Fransu. Svi njegovi rezultati su diskvalifikovani i dobio je doživotnu zabranu učešća u sportu. 

Svi ovi primeri, a ima ih još mnogo, pokazuju kako gubitak integriteta i želja da se na nepošten način dođe do pobede, za posledicu imaju gubitak časti, slave i finansijske sigurnosti. Zato je neophodno da se borba protiv dopinga nastavi sa još većom odlučnošću kroz kontinuiranu edukaciju, prevenciju i saradnju svih aktera u sportu. Samo tako možemo sačuvati istinsku vrednost sporta da pobeda bude rezultat poštenog rada, a sportista uzor mladima. Jer u sportu, kao i u životu, pravi šampioni su oni koji pobeđuju bez prečica.

BONUS VIDEO

Zabranjeno je kopiranje, reprodukovanje, preuzimanje, prenošenje, objavljivanje i distribuiranje bilo kog dela ili celog teksta, fotografija i videa bez prethodnog izričitog pismenog odobrenja redakcije Sportissimo.rs

Imate mišljenje?

Ukoliko želite da ostavite komentar, kliknite na dugme.

Ostavi komentar